Sprawa o rozwód większości osób kojarzy się wyłącznie z rozwiązaniem małżeństwa przez rozwód. Tymczasem w wyroku orzekającym rozwiązanie małżeństwa przez rozwód sąd jest zobowiązany do kompleksowego uregulowania całokształtu spraw małżeńskich, rodzicielskich i alimentacyjnych, mieszkaniowych czy majątkowych małżonków. Wyrok ten musi zawierać w swojej treści elementy obligatoryjne, ale może też zawierać elementy fakultatywne.
Obligatoryjne elementy wyroku rozwodowego to takie elementy, o których sąd jest obowiązany rozstrzygnąć w sprawie o rozwód. Do elementów takich takich zaliczamy rozstrzygnięcia o:
Fakultatywne elementy wyroku rozwodowego to takie elementy, o których sąd może orzec na żądanie jednego z małżonków, bądź na ich zgodny wniosek. Zaliczamy do nich rozstrzygnięcia w przedmiocie:
W postępowaniu o rozwód sąd nie rozstrzyga w przedmiocie nazwiska małżonka, które nabył on w związku z zawarciem małżeństwa. Jeśli interesuje Cię, w jaki sposób to zrobić, zapraszam do mojego wpisu-poradnika o zmianie nazwiska po rozwodzie.
Orzeczenie rozwodu stwarza natomiast możliwość wystąpienia przez rozwiedzionego małżonka przeciwko byłemu małżonkowi z żądaniem dostarczenia mu środków utrzymania. Rozwiedziony małżonek może żądać roszczeń alimentacyjnych zarówno w sprawie o rozwód i wówczas stosowne rozstrzygnięcie znajdzie się w treści wyroku rozwodowego, jak również może z takim żądaniem wystąpić w oddzielnym procesie.
Jeżeli zainteresował Cię powyższy artykuł, polub moją stronę na Facebooku. Jeśli masz jakieś pytania, zachęcam do komentowania. W sprawach wymagających udzielenia indywidualnej porady prawnej zapraszam na spotkanie w mojej kancelarii w Olsztynie bądź skorzystania z możliwości uzyskania porady online. Zapraszam do kontaktu.
Kancelaria Adwokacka w Olsztynie
powrótKancelaria Adwokacka Adwokat Marta Rozbicka-Matejuk
ul. Okopowa 14/6
10-075 Olsztyn
Nie mam wątpliwości, że każdy z nas chociaż raz w życiu spotkał się z pojęciami zaliczka lub zadatek. Najczęściej mamy z nimi do czynienia przy umowach dotyczących wykonania usług (zlecenia), umowach o dzieło, roboty budowlane czy umowach sprzedaży. Standardem jest aktualnie wpłata środków pieniężnych chociażby przy rezerwowaniu sali weselnej czy zamówieniu mebli u stolarza. Pojęcia „zaliczka” i „zadatek” bardzo często są ze sobą […]
WięcejCzy mogę zmienić miejsce zamieszkania dziecka bez zgody ojca? Czy mogę wyjechać z dzieckiem do innego miasta nie pytając ojca dziecka o zgodę? W trakcie konsultacji z Klientkami w kancelarii adwokackiej w Olsztynie pytanie takie pada dosyć regularnie. Czasy się zmieniają, wiele osób decyduje się na wspólne życie w związku nieformalnym, coraz rzadziej wybieramy także życie w martwym związku dla dobra dzieci. Bardzo […]
WięcejZawarcie związku małżeńskiego wiąże się z określonymi prawami oraz obowiązkami. Małżonkowie są zobowiązani nie tylko do wspólnego pożycia, wzajemnej pomocy czy wierności. Jednym z obowiązków małżeńskich jest również obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny. Jego realizacja może polegać nie tylko na dostarczaniu rodzinie środków utrzymania, lecz również na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym czy wychowywaniu dzieci. Co zatem dzieje się w przypadku rozwodu kiedy ta rodzina zasadniczo […]
Więcej