Separacja czy rozwód? Co wybrać? Czym się od siebie różnią? Na co dzień nie spotykam się zbyt często z takimi pytaniami ze strony klientów. Zdecydowana większość z nich wybiera konsultacje rozwodowe, nie widząc już szans na uratowanie małżeństwa i chcąc definitywnie je zakończyć. W naszym systemie prawnym funkcjonuje jednak również separacja, o której w zasadzie niewiele się mówi. Separacja w niektórych przypadkach może być jednak alternatywą dla rozwodu, w związku z tym warto jest nieco bliżej poznać co się kryje pod tym pojęciem.
Każde małżeństwo w świetle prawa zobowiązane jest do wspólnego pożycia. Przyjmuje się, że składają się na nie trzy więzi – duchowa (uczuciowa, emocjonalna), fizyczna (współżycie fizyczne) oraz gospodarcza (prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego). Separacja dopuszczalna jest jeśli dojdzie do całkowitego zaniku wszystkich tych więzi, czyli do całkowitego rozkładu pożycia małżeńskiego. Co istotne, taki rozkład nie może mieć jednak charakteru trwałego. Oznacza to więc, że mimo rozkładu istnieje jeszcze szansa na uratowanie małżeństwa. W tym kontekście separację można uznać za zawieszenie małżeństwa czy swego rodzaju okres próbny. W tym czasie małżonkowie mogą próbować naprawić swój związek albo dojść do przekonania, że jednak małżeństwo należy definitywnie zakończyć.
Odpowiedź na to pytanie sprowadza się w zasadzie do konieczności ustalenia jednej kwestii – czy rozkład pożycia małżeńskiego jest trwały. Jeśli między małżonkami zostały całkowicie zerwane więzi składające się na wspólne pożycie i nie ma już żadnych szans, że małżonkowie wrócą do siebie, wówczas rozwiązaniem jest rozwód. Jeśli zaś taką szansę jeszcze widzą, wówczas warto jest rozważyć separację.
Orzeczenie separacji jest niedopuszczalne, jeżeli wskutek niej miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie separacji byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Niemal identyczne przesłanki, zwane negatywnymi przesłankami, istnieją przy orzekaniu rozwodu.
Dowiedz się więcej: Czy Sąd może oddalić pozew o rozwód?
Podkreślić należy, że nie ma żadnego limitu czasu pozostawania w separacji. Nie ma też okresu, po upływie którego separacja automatycznie przejdzie w rozwód. A jak długo trzeba być w separacji, żeby dostać rozwód? W pawie polskich nie ma minimalnego okresu trwania separacji, by móc starać się o rozwód. Jeżeli małżonkowie są w separacji i któreś z nich uzna, że rozkład pożycia małżeńskiego jest już trwały i nie ma żadnych szans na powrót do wspólnego pożycia, wówczas może wystąpić do sądu z pozwem o rozwód.
Separacja jest rozwiązaniem czasowym i może zostać zniesiona. To dobry czas, by przemyśleć decyzję o rozstaniu. Jeśli małżonkowie powrócą do siebie, mogą wystąpić do sądu z wnioskiem o zniesienie separacji. Żądanie takie musi być jednak wspólne.
AUTORKA
Adwokat Marta Rozbicka-Matejuk. Specjalizuje się głównie w prawie rodzinnym, cywilnym i spadkowym, ale doświadczenie zawodowe zdobywała także w innych dziedzinach prawa. Swoje wsparcie oferuje zarówno podmiotom indywidualnym, jak i klientom biznesowym. Na Instagramie prowadzi konto @adwokat.rozbicka, na którym w prosty sposób przekazuje wiedzę prawniczą i uczy jak zadbać o interesy Twoje i Twojej rodziny.
Jeżeli zainteresował Cię powyższy artykuł, polub moją stronę na Facebooku. Jeśli masz jakieś pytania, zachęcam do komentowania. W sprawach wymagających udzielenia indywidualnej porady prawnej zapraszam na spotkanie w mojej kancelarii w Olsztynie. Kancelaria oferuje również możliwość uzyskania porady online.
Zadzwoń: 691 057 799
Napisz: kancelaria@adwokatrozbicka.pl, skorzystaj z formularza kontaktowego lub zarezerwuj wizytę online.
Kancelaria Adwokacka w Olsztynie
powrótKancelaria Adwokacka Adwokat Marta Rozbicka-Matejuk
ul. Okopowa 14/6
10-075 Olsztyn
Spadkodawca ma pełną swobodę dysponowania swoim majątkiem zarówno za życia jak i na wypadek śmierci. Może więc zdecydować o tym, czy chce przekazać swój majątek w drodze darowizny jeszcze za swojego życia, czy też pozostawić te sprawy dziedziczeniu. W ramach dziedziczenia ma swobodę zadecydowania czy chce pozostawić testament czy nie, a także kogo uczynić swoim spadkobiercą i w jakiej części. Swoboda taka może jednak prowadzić do pokrzywdzenia […]
WięcejChyba w każdej rodzinie pojawia się temat niechcianego spadku. A w zasadzie długów, które zostawił po sobie spadkodawca. Jeśli odrzuciłaś/-eś taki spadek, a jesteś mamą/tatą, musisz koniecznie pamiętać o odrzuceniu spadku za dziecko. Czy potrzebna jest zgoda sądu na odrzucenie spadku przez małoletniego? Od 15 października 2023 r. nie musisz uzyskać zgody sądu opiekuńczego na odrzucenie spadku w imieniu swojego małoletniego dziecka. […]
WięcejSeparacja czy rozwód? Co wybrać? Czym się od siebie różnią? Na co dzień nie spotykam się zbyt często z takimi pytaniami ze strony klientów. Zdecydowana większość z nich wybiera konsultacje rozwodowe, nie widząc już szans na uratowanie małżeństwa i chcąc definitywnie je zakończyć. W naszym systemie prawnym funkcjonuje jednak również separacja, o której w zasadzie niewiele się mówi. Separacja w niektórych przypadkach może być jednak alternatywą dla […]
Więcej