Niebieska Karta jest procedurą, która z założenia ma pomóc ofiarom przemocy domowej. Z poprzednich dwóch wpisów dowiesz się:
Jak wszcząć procedurę Niebieskiej Karty?
Jak przebiega procedura? Jaką pomoc możesz uzyskać? Kiedy następuje zakończenie procedury?
Dziś podejdziemy do tematu z drugiej strony – z perspektywy domniemanego sprawcy przemocy. Niestety, mimo że z założenia sam cel procedury jest jak najbardziej dobry, zdarzają się sytuacje, kiedy procedura wszczynana jest bezpodstawnie. Zwykle ma to miejsce w związku z toczącą się sprawą rodzinną – sprawą o rozwód, ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej czy nawet o kontakty z dzieckiem. Wówczas Niebieska Karta traktowana jest jako karta przetargowa, a jej celem nie jest wcale likwidacja problemu przemocy w danej rodzinie, a jedynie chęć zdyskredytowania rzekomego sprawcy przed sądem i osiągnięcia satysfakcjonującego dla siebie rozstrzygnięcia w sprawie. Finalnie zatem domniemany sprawca staje się ofiarą. Jak się zatem bronić w przypadku niesłusznego założenia Niebieskiej Karty?
W pierwszej kolejności podkreślić należy, że samo wszczęcie i prowadzenie procedury Niebieskiej Karty jest jedynie wynikiem powstania podejrzenia o stosowaniu przemocy, nie przesądza natomiast o winie. Trybunał Konstytucyjny w postanowieniu z dnia 8 listopada 2016 r. w sprawie o sygn. Ts 339/15 wskazał, że „(…) Z istoty tej procedury wynika jednoznacznie, że jej wszczęcie wiąże się z powzięciem podejrzenia stosowania przemocy wobec członków rodziny, a nie ze stwierdzeniem, że osoba, wobec której jest ona prowadzona, popełniła jedno z przestępstw opisanych w kodeksie karnym, a tym bardziej z przypisaniem jej winy.” Wszczęcie procedury nie narusza prawa do sądu ani nie przełamuje domniemania niewinności.
Co zatem robić kiedy procedura Niebieskiej Karty zostanie rozpoczęta mimo braku stosowania przemocy w rodzinie?
Zdarza się, że osoba, która dąży do wszczęcia procedury Niebieskiej Karty z celów, o których mowa wyżej, będzie inicjowała kłótnie, sprzeczki czy nawet atakowała fizycznie, by zdobyć „dowody” na stosowanie przemocy w rodzinie (np. poprzez nagrywanie kłótni lub jej fragmentów). W takich sytuacjach należy starać się zachować spokój i nie dać się sprowokować, by nie dać takiej osobie szansy na zebranie dowodów.
Jeżeli opisane wyżej sytuacje mają miejsce i nie udaje Ci się opanować sytuacji, możesz wezwać policję w celu podjęcia interwencji domowej. Podczas takiej interwencji policjant może wszcząć procedurę Niebieskiej Karty. W czasie przeprowadzania interwencji policjant ma obowiązek m.in. ustalenia przebiegu zdarzenia, jego przyczyn i następstw, udzielenia ofiarom przemocy niezbędnej pomocy, polegającej w szczególności na wezwaniu pogotowia ratunkowego, straży pożarnej lub zawiadomieniu innych instytucji, które mogą udzielić pomocy czy w razie potrzeby podjęcia innych niezbędnych czynności zapewniających ochronę życia, zdrowia i mienia osób będących ofiarami przemocy włącznie z ewentualnym zastosowaniem wobec sprawców przemocy środków przymusu bezpośredniego i zatrzymania. Należy przygotować się jednak na to, że osoba, która dąży do niesłusznego założenia Niebieskiej Karty, będzie przedstawiała swoją wersję wydarzeń. W takiej sytuacji należy konsekwentnie bronić swojego stanowiska i zachować spokój mimo trudnych emocji. Może zdarzyć się, że Niebieska Karta zostanie założona, ale osobie, która prowokowała zdarzenia i de facto sama stosowała przemoc, dążąc do wszczęcia procedury przeciwko innej osobie (np. małżonkowi).
Jeżeli niesłusznie założono Ci Niebieską Kartę, zbieraj własne dowody świadczące o tym, że w rzeczywistości nie jesteś sprawcą przemocy domowej, a informacje i zarzuty stawiane przez rzekomą ofiarę są nieprawdziwe. Przede wszystkim warto jest zarejestrować zachowanie takiej osoby, np. poprzez nagranie jej na dyktafonie. W sytuacji, w której wiesz, że osoba taka informuje inne osoby (np. rodzinę , przyjaciół), że stosujesz wobec niej przemoc domową, postaraj się o własnych świadków, którzy potwierdzą, że do żadnej przemocy nie dochodziło.
Jeżeli w toku postępowania karnego rzekomej ofierze przemocy domowej nie uda się wykazać winy sprawcy i stawiane przez nią zarzuty nie potwierdzą się, wówczas osoba fałszywie oskarżona o stosowanie przemocy w rodzinie może zawiadomić organy ścigania o popełnieniu przestępstwa z art. 234 k.k., tj. fałszywego oskarżenia przez osobę, która wysunęła fałszywe oskarżenia o stosowanie przemocy. Przestępstwo fałszywego oskarżenia zagrożone jest karą grzywny (liczba stawek: 10-540, wysokość stawki: 10-2000 zł), ograniczenia wolności (od miesiąca do 2 lat) albo pozbawienia wolności od miesiąca do lat 2. Istnieje także możliwość wystąpienia z prywatnym aktem oskarżenia o przestępstwo zniesławienia lub zniewagi.
Jeżeli zainteresował Cię powyższy artykuł, polub moją stronę na Facebooku. Jeśli masz jakieś pytania, zachęcam do komentowania. W sprawach wymagających udzielenia indywidualnej porady prawnej zapraszam na spotkanie w mojej kancelarii w Olsztynie bądź skorzystania z możliwości uzyskania porady online. Zapraszam do kontaktu.
Kancelaria Adwokacka w Olsztynie
powrótKancelaria Adwokacka Adwokat Marta Rozbicka-Matejuk
ul. Okopowa 14/6
10-075 Olsztyn
Spadkodawca ma pełną swobodę dysponowania swoim majątkiem zarówno za życia jak i na wypadek śmierci. Może więc zdecydować o tym, czy chce przekazać swój majątek w drodze darowizny jeszcze za swojego życia, czy też pozostawić te sprawy dziedziczeniu. W ramach dziedziczenia ma swobodę zadecydowania czy chce pozostawić testament czy nie, a także kogo uczynić swoim spadkobiercą i w jakiej części. Swoboda taka może jednak prowadzić do pokrzywdzenia […]
WięcejChyba w każdej rodzinie pojawia się temat niechcianego spadku. A w zasadzie długów, które zostawił po sobie spadkodawca. Jeśli odrzuciłaś/-eś taki spadek, a jesteś mamą/tatą, musisz koniecznie pamiętać o odrzuceniu spadku za dziecko. Czy potrzebna jest zgoda sądu na odrzucenie spadku przez małoletniego? Od 15 października 2023 r. nie musisz uzyskać zgody sądu opiekuńczego na odrzucenie spadku w imieniu swojego małoletniego dziecka. […]
WięcejSeparacja czy rozwód? Co wybrać? Czym się od siebie różnią? Na co dzień nie spotykam się zbyt często z takimi pytaniami ze strony klientów. Zdecydowana większość z nich wybiera konsultacje rozwodowe, nie widząc już szans na uratowanie małżeństwa i chcąc definitywnie je zakończyć. W naszym systemie prawnym funkcjonuje jednak również separacja, o której w zasadzie niewiele się mówi. Separacja w niektórych przypadkach może być jednak alternatywą dla […]
Więcej