W ostatnim wpisie dotyczącym procedury „Niebieska Karta” poruszałam temat tego, czym w ogóle jest przemoc w rodzinie, jakie są jej najczęstsze formy oraz jak można wszcząć całą procedurę. Wypełniony formularz „Niebieska Karta – A” zostaje przekazany w ciągu 7 dni do przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego. Następnie jest on przekazywany członkom Zespołu Interdyscyplinarnego lub utworzonej przez niego Grupy Roboczej. Tutaj zaczyna się kolejny etap procedury.
Po zapoznaniu się przez członków Zespołu Interdyscyplinarnego/Grupy Roboczej z informacjami zawartymi w Karcie A , osoba doznająca przemocy jest zapraszana na spotkanie (nie zaprasza się dziecka). Na spotkaniu tym analizuje się sytuację osoby (rodzinną, zawodową, ekonomiczną, zdrowotną oraz sytuację dzieci). Na podstawie tak zebranych informacji przygotowuje się diagnozę sytuacji oraz opracowuje indywidualny plan pomocy. Następuje to poprzez wypełnienie Karty C. Plan zawiera propozycje działań pomocowych dla osoby doznającej przemocy.
WAŻNE! Niestawiennictwo osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, nie wstrzymuje prac zespołu interdyscyplinarnego lub grupy roboczej.
Indywidualny plan pomocy obejmuje ogół działań podejmowanych przez osobę, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, oraz podmioty, które mogą wszcząć procedurę Niebieskiej Karty (policjant, pracownik socjalny, pracownik oświaty, przedstawiciel ochrony zdrowia, przedstawiciel gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych). Plan pomocy ma na celu poprawę sytuacji życiowej osoby doświadczającej przemocy oraz jej rodziny. Co istotne, plan może ulegać zmianie w zależności od potrzeb i sytuacji tej osoby.
Przede wszystkim wskazać należy, że wszystkie działania podjęte w ramach procedury „Niebieska Karta” są dokumentowane. Jeżeli ze zgromadzonych informacji wynika podejrzenie popełnienia przestępstwa, dokumenty takie są przekazywane organom właściwym do prowadzenia postępowania przygotowawczego. Wówczas osobie stosującej przemoc w rodzinie mogą zostać postawione zarzuty – najczęściej z art. 207 k.k. (znęcanie się), art. 190 k.k. (groźba karalna), art. 190a k.k. (uporczywe nękanie). Mogą również zostać wobec niej zastosowane środki zapobiegawcze (np. dozór policji, zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonym, nakaz opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym czy w końcu tymczasowe aresztowanie).
Jeżeli na skutek stosowania przemocy w rodzinie istnieje zagrożenie dobra dziecka o sytuacji takiej informuje się również sąd rodzinny i opiekuńczy.
Po spotkaniu z osobą dotkniętą przemocą w rodzinie Grupa Robocza na spotkanie zaprasza osobę, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie. Osobie takiej przysługuje prawo do odniesienia się do stawianych jej „zarzutów” oraz zgłoszenie swoich własnych potrzeb i uwag.
Celem spotkania z osobą, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc, jest wezwanie jej do zaprzestania podejmowania działań krzywdzących, poinformowanie o konsekwencjach popełnianych czynów czy zmotywowanie do zmiany swojego zachowania. W trakcie tego spotkania wypełniana jest Karta D.
Jeżeli osoba, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie, nadużywa alkoholu, członkowie zespołu interdyscyplinarnego lub grupy roboczej kierują tę osobę do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.
WAŻNE! Spotkania z osobami, co do których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą w rodzinie, oraz osobami, wobec których istnieje podejrzenie, że stosują przemoc w rodzinie, nie mogą być organizowane w tym samym miejscu i czasie.
Zakończenie procedury następuje w dwóch przypadkach:
1) ustania przemocy w rodzinie i uzasadnionego przypuszczenia o zaprzestaniu dalszego stosowania przemocy w rodzinie oraz po zrealizowaniu indywidualnego planu pomocy albo
2) rozstrzygnięcia o braku zasadności podejmowania działań.
O zakończeniu procedury powiadamia się podmioty uczestniczące w procedurze po jej zakończeniu.
Jeżeli zainteresował Cię powyższy artykuł, polub moją stronę na Facebooku. Jeśli masz jakieś pytania, zachęcam do komentowania. W sprawach wymagających udzielenia indywidualnej porady prawnej zapraszam na spotkanie w mojej kancelarii w Olsztynie bądź skorzystania z możliwości uzyskania porady online. Zapraszam do kontaktu.
Kancelaria Adwokacka w Olsztynie
powrótKancelaria Adwokacka Adwokat Marta Rozbicka-Matejuk
ul. Okopowa 14/6
10-075 Olsztyn
Nie mam wątpliwości, że każdy z nas chociaż raz w życiu spotkał się z pojęciami zaliczka lub zadatek. Najczęściej mamy z nimi do czynienia przy umowach dotyczących wykonania usług (zlecenia), umowach o dzieło, roboty budowlane czy umowach sprzedaży. Standardem jest aktualnie wpłata środków pieniężnych chociażby przy rezerwowaniu sali weselnej czy zamówieniu mebli u stolarza. Pojęcia „zaliczka” i „zadatek” bardzo często są ze sobą […]
WięcejCzy mogę zmienić miejsce zamieszkania dziecka bez zgody ojca? Czy mogę wyjechać z dzieckiem do innego miasta nie pytając ojca dziecka o zgodę? W trakcie konsultacji z Klientkami w kancelarii adwokackiej w Olsztynie pytanie takie pada dosyć regularnie. Czasy się zmieniają, wiele osób decyduje się na wspólne życie w związku nieformalnym, coraz rzadziej wybieramy także życie w martwym związku dla dobra dzieci. Bardzo […]
WięcejZawarcie związku małżeńskiego wiąże się z określonymi prawami oraz obowiązkami. Małżonkowie są zobowiązani nie tylko do wspólnego pożycia, wzajemnej pomocy czy wierności. Jednym z obowiązków małżeńskich jest również obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny. Jego realizacja może polegać nie tylko na dostarczaniu rodzinie środków utrzymania, lecz również na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym czy wychowywaniu dzieci. Co zatem dzieje się w przypadku rozwodu kiedy ta rodzina zasadniczo […]
Więcej