Sprawa o rozwód większości osób kojarzy się wyłącznie z rozwiązaniem małżeństwa przez rozwód. Tymczasem w wyroku orzekającym rozwiązanie małżeństwa przez rozwód sąd jest zobowiązany do kompleksowego uregulowania całokształtu spraw małżeńskich, rodzicielskich i alimentacyjnych, mieszkaniowych czy majątkowych małżonków. Wyrok ten musi zawierać w swojej treści elementy obligatoryjne, ale może też zawierać elementy fakultatywne.
Obligatoryjne elementy wyroku rozwodowego to takie elementy, o których sąd jest obowiązany rozstrzygnąć w sprawie o rozwód. Do elementów takich takich zaliczamy rozstrzygnięcia o:
Fakultatywne elementy wyroku rozwodowego to takie elementy, o których sąd może orzec na żądanie jednego z małżonków, bądź na ich zgodny wniosek. Zaliczamy do nich rozstrzygnięcia w przedmiocie:
W postępowaniu o rozwód sąd nie rozstrzyga w przedmiocie nazwiska małżonka, które nabył on w związku z zawarciem małżeństwa. Jeśli interesuje Cię, w jaki sposób to zrobić, zapraszam do mojego wpisu-poradnika o zmianie nazwiska po rozwodzie.
Orzeczenie rozwodu stwarza natomiast możliwość wystąpienia przez rozwiedzionego małżonka przeciwko byłemu małżonkowi z żądaniem dostarczenia mu środków utrzymania. Rozwiedziony małżonek może żądać roszczeń alimentacyjnych zarówno w sprawie o rozwód i wówczas stosowne rozstrzygnięcie znajdzie się w treści wyroku rozwodowego, jak również może z takim żądaniem wystąpić w oddzielnym procesie.
Jeżeli zainteresował Cię powyższy artykuł, polub moją stronę na Facebooku. Jeśli masz jakieś pytania, zachęcam do komentowania. W sprawach wymagających udzielenia indywidualnej porady prawnej zapraszam na spotkanie w mojej kancelarii w Olsztynie bądź skorzystania z możliwości uzyskania porady online. Zapraszam do kontaktu.
Kancelaria Adwokacka w Olsztynie
powrótKancelaria Adwokacka Adwokat Marta Rozbicka-Matejuk
ul. Okopowa 14/6
10-075 Olsztyn
Spadkodawca ma pełną swobodę dysponowania swoim majątkiem zarówno za życia jak i na wypadek śmierci. Może więc zdecydować o tym, czy chce przekazać swój majątek w drodze darowizny jeszcze za swojego życia, czy też pozostawić te sprawy dziedziczeniu. W ramach dziedziczenia ma swobodę zadecydowania czy chce pozostawić testament czy nie, a także kogo uczynić swoim spadkobiercą i w jakiej części. Swoboda taka może jednak prowadzić do pokrzywdzenia […]
WięcejChyba w każdej rodzinie pojawia się temat niechcianego spadku. A w zasadzie długów, które zostawił po sobie spadkodawca. Jeśli odrzuciłaś/-eś taki spadek, a jesteś mamą/tatą, musisz koniecznie pamiętać o odrzuceniu spadku za dziecko. Czy potrzebna jest zgoda sądu na odrzucenie spadku przez małoletniego? Od 15 października 2023 r. nie musisz uzyskać zgody sądu opiekuńczego na odrzucenie spadku w imieniu swojego małoletniego dziecka. […]
WięcejSeparacja czy rozwód? Co wybrać? Czym się od siebie różnią? Na co dzień nie spotykam się zbyt często z takimi pytaniami ze strony klientów. Zdecydowana większość z nich wybiera konsultacje rozwodowe, nie widząc już szans na uratowanie małżeństwa i chcąc definitywnie je zakończyć. W naszym systemie prawnym funkcjonuje jednak również separacja, o której w zasadzie niewiele się mówi. Separacja w niektórych przypadkach może być jednak alternatywą dla […]
Więcej