Spadkodawca ma pełną swobodę dysponowania swoim majątkiem zarówno za życia jak i na wypadek śmierci. Może więc zdecydować o tym, czy chce przekazać swój majątek w drodze darowizny jeszcze za swojego życia, czy też pozostawić te sprawy dziedziczeniu. W ramach dziedziczenia ma swobodę zadecydowania czy chce pozostawić testament czy nie, a także kogo uczynić swoim spadkobiercą i w jakiej części. Swoboda taka może jednak prowadzić do pokrzywdzenia najbliższych mu osób. Rozwiązaniem takiej sytuacji jest zachowek.
Zachowek jest instytucją prawną, która ma na celu ochronę interesów najbliższych członków rodziny spadkodawcy. Chodzi tu o osoby, które spadkodawca w testamencie całkowicie pominął albo uwzględnił, ale w niższej wysokości. Mogą to być też osoby, które wprawdzie są spadkobiercami, ale na skutek dokonanych przez spadkodawcę darowizn, finalnie nie dostają po nim niczego albo mniej niż powinny.
Zachowek stanowi ułamek wartości tego, co osoba taka otrzymałaby, gdyby dziedziczenie po zmarłym następowało na podstawie porządku ustawowego. W praktyce zachowek sprowadza się do roszczenia o zapłatę określonej sumy pieniężnej.
Odpowiedź na to pytanie zależy tak naprawdę od Ciebie. Zachowek służy ochronie osób najbliższych spadkodawcy, które na skutek jego decyzji nie otrzymały po nim żadnego majątku albo otrzymały mniej niż przewidują przepisy ustawy. Zachowek pozwala na otrzymanie tego miniumum, które gwarantują przepisy Kodeksu cywilnego. Jeśli więc uważasz, że jako osoba najbliżej spokrewniona ze spadkobiercą, jesteś jego decyzją pokrzywdzony, to warto rozważyć podjęcie starań o uzyskanie zachowku.
Zanim jednak podejmiesz decyzję o staraniu się o zachowek sprawdź koniecznie czy spełniasz warunki, aby go uzyskać:
Warunki te musisz spełniać łącznie.
Pamiętaj, że inicjatywa leży po Twojej stronie. Uzyskanie zachowku niekiedy okazuje się problematyczne. Jeśli jako uprawniony dojdziesz do porozumienia z osobą zobowiązaną do zapłaty zachowku, możecie zawrzeć ugodę. W przeciwnym razie istnieje konieczność wystąpienia z powództwem o zapłatę do sądu.
AUTORKA
Adwokat Marta Rozbicka-Matejuk. Specjalizuje się głównie w prawie rodzinnym, cywilnym i spadkowym, ale doświadczenie zawodowe zdobywała także w innych dziedzinach prawa. Swoje wsparcie oferuje zarówno podmiotom indywidualnym, jak i klientom biznesowym. Na Instagramie prowadzi konto @adwokat.rozbicka, na którym w prosty sposób przekazuje wiedzę prawniczą i uczy jak zadbać o interesy Twoje i Twojej rodziny.
Jeżeli zainteresował Cię powyższy artykuł, polub moją stronę na Facebooku. Jeśli masz jakieś pytania, zachęcam do komentowania. W sprawach wymagających udzielenia indywidualnej porady prawnej zapraszam na spotkanie w mojej kancelarii w Olsztynie. Kancelaria oferuje również możliwość uzyskania porady online.
Zadzwoń: 691 057 799
Napisz: kancelaria@adwokatrozbicka.pl, skorzystaj z formularza kontaktowego lub zarezerwuj wizytę online.
Kancelaria Adwokacka w Olsztynie
powrótKancelaria Adwokacka Adwokat Marta Rozbicka-Matejuk
ul. Okopowa 14/6
10-075 Olsztyn
Spadkodawca ma pełną swobodę dysponowania swoim majątkiem zarówno za życia jak i na wypadek śmierci. Może więc zdecydować o tym, czy chce przekazać swój majątek w drodze darowizny jeszcze za swojego życia, czy też pozostawić te sprawy dziedziczeniu. W ramach dziedziczenia ma swobodę zadecydowania czy chce pozostawić testament czy nie, a także kogo uczynić swoim spadkobiercą i w jakiej części. Swoboda taka może jednak prowadzić do pokrzywdzenia […]
WięcejChyba w każdej rodzinie pojawia się temat niechcianego spadku. A w zasadzie długów, które zostawił po sobie spadkodawca. Jeśli odrzuciłaś/-eś taki spadek, a jesteś mamą/tatą, musisz koniecznie pamiętać o odrzuceniu spadku za dziecko. Czy potrzebna jest zgoda sądu na odrzucenie spadku przez małoletniego? Od 15 października 2023 r. nie musisz uzyskać zgody sądu opiekuńczego na odrzucenie spadku w imieniu swojego małoletniego dziecka. […]
WięcejSeparacja czy rozwód? Co wybrać? Czym się od siebie różnią? Na co dzień nie spotykam się zbyt często z takimi pytaniami ze strony klientów. Zdecydowana większość z nich wybiera konsultacje rozwodowe, nie widząc już szans na uratowanie małżeństwa i chcąc definitywnie je zakończyć. W naszym systemie prawnym funkcjonuje jednak również separacja, o której w zasadzie niewiele się mówi. Separacja w niektórych przypadkach może być jednak alternatywą dla […]
Więcej