Jak wynika ze statystyk Policji w 2020 r. stwierdzono 52.907 przypadki przestępstwa prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości. Oczywistym jest, że statystyki nie obejmują wszystkich przypadków prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu – sporo takich przestępstw nie zostaje wykryta. Wypadki spowodowane przez osoby nietrzeźwe budzą wiele emocji w opinii publicznej, a najczęstszym tematem poruszanym w dyskusji w związku z takimi zdarzeniami jest kwestia kary grożącej sprawcom, którzy doprowadzili do wypadku jadąc na tzw. „podwójnym gazie”. W polskim porządku prawnym karane jest jednak nie tylko spowodowanie wypadku po alkoholu, ale również samo prowadzenie pojazdu pod jego wpływem. Jakie więc kary za to grożą?
Jazda samochodem pod wypływem alkoholu może stanowić wykroczenie lub przestępstwo w zależności od zawartości alkoholu we krwi lub w wydychanym powietrzu. Przepisy wyróżniają tutaj dwa pojęcia – stan po użyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości. Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem, natomiast w stanie nietrzeźwości przestępstwem.
Stosownie do art. 87 Kodeksu wykroczeń osoba znajdująca się w stanie po użyciu alkoholu prowadząca pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych. Kara aresztu może trwać od minimum 5 do maksimum 30 dni. Maksymalna wysokość grzywny wynosi natomiast 30.000 zł. Dodatkowo obligatoryjnie orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
Zgodnie z art. 178a § 1 k.k. kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności (od 1 miesiąca do 2 lat) albo pozbawienia wolności (od 1 miesiąca) do lat 2. Karę grzywny wymierza się w stawkach dziennych określając liczbę stawek (od 10 do 540) oraz wysokość jednej stawki (od 10 zł do 2000 zł). Ustalając wysokość stawki dziennej sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe.
Oprócz tego sprawca musi liczyć się z obligatoryjnym orzeczeniem:
Warto wspomnieć, że prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości nie zawsze musi skończyć się skazaniem – możliwe jest bowiem uzyskanie warunkowego umorzenia postępowania. Warunkowe umorzenie postępowania jest możliwe przede wszystkim w sytuacji, gdy stężenie alkoholu we krwi nie było znaczne – było zbliżone do granicy ze stanem o użyciu alkoholu (a więc wykroczeniem), a nadto gdy sprawca nie był uprzednio karany za przestępstwo umyślne. W takiej sytuacji Sąd stwierdza winę sprawcy, jednak nie wymierza mu kary. Warunkowe umorzenie następuje na okres próby, który wynosi od roku do 3 lat. Umarzając warunkowo postępowanie karne sąd może jednak orzec świadczenie pieniężne lub zakaz prowadzenia pojazdów do lat 2. Niejednokrotnie zdarza się również, że osoba zatrzymana za jazdę w stanie nietrzeźwości otrzymuje propozycję dobrowolnego poddania się karze.
W tego typu sprawach pomoc adwokata może zapewnić wynegocjowanie najkorzystniejszego dla danej osoby rozwiązania w warunkach zarzucanego jej czynu.
Jeżeli zainteresował Cię powyższy artykuł, polub moją stronę na Facebooku. Jeśli masz jakieś pytania, zachęcam do komentowania. W sprawach wymagających udzielenia indywidualnej porady prawnej, a w tym w sprawach karnych, zapraszam na spotkanie w mojej kancelarii w Olsztynie bądź skorzystania z możliwości uzyskania porady online. Zapraszam do kontaktu.
Kancelaria Adwokacka w Olsztynie
powrótKancelaria Adwokacka Adwokat Marta Rozbicka-Matejuk
ul. Okopowa 14/6
10-075 Olsztyn
Spadkodawca ma pełną swobodę dysponowania swoim majątkiem zarówno za życia jak i na wypadek śmierci. Może więc zdecydować o tym, czy chce przekazać swój majątek w drodze darowizny jeszcze za swojego życia, czy też pozostawić te sprawy dziedziczeniu. W ramach dziedziczenia ma swobodę zadecydowania czy chce pozostawić testament czy nie, a także kogo uczynić swoim spadkobiercą i w jakiej części. Swoboda taka może jednak prowadzić do pokrzywdzenia […]
WięcejChyba w każdej rodzinie pojawia się temat niechcianego spadku. A w zasadzie długów, które zostawił po sobie spadkodawca. Jeśli odrzuciłaś/-eś taki spadek, a jesteś mamą/tatą, musisz koniecznie pamiętać o odrzuceniu spadku za dziecko. Czy potrzebna jest zgoda sądu na odrzucenie spadku przez małoletniego? Od 15 października 2023 r. nie musisz uzyskać zgody sądu opiekuńczego na odrzucenie spadku w imieniu swojego małoletniego dziecka. […]
WięcejSeparacja czy rozwód? Co wybrać? Czym się od siebie różnią? Na co dzień nie spotykam się zbyt często z takimi pytaniami ze strony klientów. Zdecydowana większość z nich wybiera konsultacje rozwodowe, nie widząc już szans na uratowanie małżeństwa i chcąc definitywnie je zakończyć. W naszym systemie prawnym funkcjonuje jednak również separacja, o której w zasadzie niewiele się mówi. Separacja w niektórych przypadkach może być jednak alternatywą dla […]
Więcej